Blog
Aktywności związane z przebywaniem na wodzie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a miłośnicy sportów wodnych mogą wybierać między stylowymi motorówkami, szybkimi i zwrotnymi łodziami motorowymi oraz zapewniającymi niezwykłą dynamikę skuterami wodnymi. Dla wielu miłośników sportów wodnych poważnym problemem mogą być jednak objawy wywoływane przez chorobę morską. Przekonajmy się, co warto wiedzieć na jej temat i sprawdźmy, w jaki sposób można zmniejszyć skalę odczuwanych dolegliwości lub całkowicie je wyeliminować.
Choroba morska to określenie na cały zespół dolegliwości pojawiających się u osób doświadczających cyklicznego kołysania, występującego m.in. podczas rejsów jednostkami pływającymi, a także uprawianiu żeglarstwa czy sportów motorowodnych. Wśród problemów pojawiających przy chorobie morskiej znajdują się m.in. nudności i wymioty, bóle oraz zawroty głowy, a także silna potliwość, brak apetytu, złe samopoczucie i ogólne osłabienie. Przyczyną występowania takich zaburzeń są najprawdopodobniej niezgodności między bodźcami odbieranymi za pośrednictwem błędnika, będącego podstawowym organem zmysłu równowagi oraz sygnałami dochodzącymi do mózgu dzięki zmysłowi wzroku. Wrażliwość związana z chorobą morską może występować z różnym nasileniem u rozmaitych osób, intensywność objawów z reguły jest największa u dzieci, jednak mogą one pojawić się w każdym wieku.
Sposobem na redukcję objawów związanych z chorobą morską jest stosowanie właściwej diety i unikanie ciężkostrawnych potraw, tłuszczu oraz alkoholu i napojów gazowanych. Skuteczne są też suplementy diety i środki farmaceutyczne. W złagodzeniu dolegliwości pomagają preparaty zawierające naturalny imbir, a także plastry akupunkturowe. W grę wchodzą też środki z difenhydraminą albo dostępne na receptę leki z prometazyną.
Dziewięć Włók 33A 83-021 Pruszcz Gdański |
Telefon: |
E-mail: |
PR: |