Blog

sea-my21-gti-se-170-pac-db-action-5243-rgb

Czy łódź motorową trzeba rejestrować ?

W Polsce obowiązują przepisy, które narzucają na właścicieli łodzi motorowych obowiązek rejestracji. Nie obejmują one jednak wszystkich jednostek pływających. Jakiego rodzaju jachty należy zarejestrować? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie jednostki pływające podlegają obowiązkowi rejestracji?

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 sierpnia 2020 r., obowiązkowej rejestracji podlegają:

  1. jachty i jednostki pływające, w tym używane do amatorskiego połowu ryb, o długości nie mniejszej niż 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy większej niż 15 kW,
  2. jednostki pływające używane do połowów rybackich,
  3. jednostki pływające uprawiające żeglugę poza terytorium RP o ile nie posiadają innej niż polska przynależności.

Określone w punkcie 1. jednostki pływające dotyczą jachtów rekreacyjnych i komercyjnych, skuterów wodnych, houseboatów i drewnianych replik statku historycznego. Rejestru należy dokonać w ciągu 30 dni od zakupu łodzi. Rejestry prowadzone są przez Starostwa Powiatowe, Polski Związek Żeglarski oraz Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

Czy warto rejestrować łodzie nie ujęte w ustawie?

 

Mniejsze jednostki niż określone w ustawie można zarejestrować na wniosek właściciela. Jako sprzedawca łodzi motorowych zachęcamy do dokonania tej czynności. Przede wszystkim stanowi ono poświadczenie dla właściciela o własności jednostki, co zapewnia mu ochronę przed kradzieżą i innymi formami nielegalnego przejęcia jednostki. Rejestracja jachtu umożliwia także określenie tożsamości i pozwala na monitorowanie jego położenia. W przypadku zaginięcia jachtu, rejestracja może pomóc w jego odnalezieniu. Dokonanie rejestracji ułatwia też wypłynięcie na wody międzynarodowe i stacjonowanie w zagranicznych portach.

Dziewięć Włók 33A

83-021 Pruszcz Gdański

Telefon:

58 302 02 25

E-mail:

taurus@taurus.gda.pl

PR:

pr@taurus.gda.pl

GMBGMBGMBKATALOG