Blog
Jazda quadem to rozrywka, która cieszy się obecnie coraz większą popularnością. To rodzaj tzw. wszędołaza, który zapewnia sporą dawkę niezapomnianych wrażeń. W naszej ofercie znajdziesz wiele ciekawych modeli, w tym m.in. quady BRP, Can-Am i Can-Am Spyder, które już na pierwszy rzut oka zachwycają wszystkich miłośników alternatywnych środków mechanicznych. Zanim jednak zachwyt ten przerodzi się w realną chęć nabycia wybranego pojazdu, musisz pamiętać o tym, że jazda nim wymaga umiejętności, stosownych uprawnień oraz odpowiedzialności.
Z uwagi na fakt, że wraz z rosnącą popularnością quadów pojawiło się na ich temat wiele nieprawdziwych stwierdzeń, które nie mają swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości, a przede wszystkim w przepisach prawnych. W tym artykule obalamy powszechne mity i wyjaśniamy, jaka jest prawda.
Jakie są fakty? O tym, że quady wręczane są jako prezenty na komunię, zapewne wiele osób mogło usłyszeć ostatnimi czasy. Tymczasem jest to absolutny mit, bo quad to nie jest zabawka dla dzieci. Wręcz przeciwnie, aby móc nim kierować konieczne są stosowne uprawnienia (o czym wspomnimy poniżej) i ukończenie przynajmniej 14 lat. Oczywiście prawo nie zabrania wręczania quadów jako podarunków, pod warunkiem, że obdarowane nim dziecko nie będzie z niego korzystać — ale jaki jest wówczas sens takiego prezentu.
Jakie są fakty? Nie jest to prawda, ponieważ aby móc zgodnie z prawem jeździć quadem, wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii AM. To kategoria, która umożliwia nam prowadzenie pojazdów ważących maksymalnie 350 kg i rozpędzających się do maksymalnie 45 km/h. Jeśli planujemy kierować większymi quadami, które przekraczają te limity, musimy mieć prawo jazdy kategorii B1. Co więcej, dolna granica wiekowa obowiązująca przy tych kategoriach to 14 i 16 lat.
Jakie są fakty? Quad to taki sam pojazd mechaniczny jak samochód czy motocykl, dlatego również wymaga rejestracji — bez względu na to, czy planujemy nim poruszać się drogami publicznymi, czy też wyznaczonymi trasami w lesie. Rejestracja quadów odbywa się w wydziale komunikacji właściwego starostwa. Konieczne jest wówczas przedstawienie stosownych dokumentów (w tym m.in. wniosku, dowodu własności, dowodu rejestracyjnego — jeśli był wcześniej zarejestrowany, karty pojazdu itp.) oraz uiszczenia stosownej opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego, tablic, naklejek i znaków legalizacyjnych.
Jakie są fakty? Jeśli myślisz, że quad nie wymaga żadnego ubezpieczenia, możesz się niemiło rozczarować. Każdy właściciel takiego pojazdu zobligowany jest do posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Za brak stosownego ubezpieczenia grozi kara, nie mówiąc już o konsekwencjach finansowych, na jakie trzeba się przygotować w przypadku wyrządzenia szkody.
Jakie są fakty? Zgadzamy się z tym, że jazda quadem to wyjątkowa przyjemność, ale nie możemy się zgodzić ze stwierdzeniem, że można nim jeździć wszędzie, bo to nieprawda. Można nimi jeździć po każdej drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Zabroniona jest jazda po autostradach czy drogach ekspresowych. Dozwolone jest także poruszanie się po lasach, ale wyłącznie drogami publicznymi i oznaczonymi. Nie wolno nimi wjeżdżać do parków narodowych, krajobrazowych czy na plaże. Za złamanie tych przepisów grozi grzywna.
Dziewięć Włók 33A 83-021 Pruszcz Gdański |
Telefon: |
E-mail: |
PR: |