Blog
Istnieje wiele ciekawych i emocjonujących sposobów spędzania wolnego czasu, jednak od dłuższego czasu szczególnym zainteresowaniem cieszy się wodniactwo, stając się w przypadku znacznej liczby osób prawdziwą pasją, a niekiedy wręcz sposobem na życie. W zależności od swoich przyzwyczajeń i preferencji można zdecydować się na różne sporty wodne od pływania na szybkich i zwinnych skuterach przez łodzie motorowe aż po żaglówki i jachty pełnomorskie. Przyjrzyjmy się bliżej żeglarstwu i sprawdźmy, czy jest ono bezpieczne.
Przez wieki żeglarstwo było uważane za zajęcie związane ze skrajnym ryzykiem. Wynikało to jednak w dużej mierze ze stosowanych wówczas rozwiązań szkutniczych, palety dostępnych materiałów i technologii, a także zagrożenia ze strony piratów czy braku znajomości zagadnień związanych z meteorologią. Współczesny jachting nie ma wiele wspólnego z przeszłością poza kultywowaniem swoich szczytnych tradycji. Budowane dziś jednostki pływające są projektowane tak, by zachować wystarczającą pływalność nawet w obliczu różnych uszkodzeń. Są wyposażone w doskonały i precyzyjny sprzęt nawigacyjny, a także łączność radiową umożliwiającą wezwanie pomocy. Dostępne są także rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo od samoczynnie rozkładających się tratw ratunkowych po automatycznie działające kapoki. Nie można też zapominać o systemach gaśniczych i powszechnych radarach.
Doskonały sprzęt pozwala na zmniejszenie ryzyka związanego z jachtingiem, nie może go jednak wyeliminować. Najważniejszą przyczyną problemów podczas żeglowania są błędy popełniane przez załogę, często spowodowane brakiem dostatecznego wyszkolenia lub nieodpowiedzialnymi zachowaniami związanymi np. z używaniem alkoholu czy innych środków odurzających. Wyzwaniem może być także zwiększający się ruch na akwenach śródlądowych i morskich. Warto pamiętać, że liczba wypadków zdarzających się na jachtach jest stosunkowo niewielka.
Dziewięć Włók 33A 83-021 Pruszcz Gdański |
Telefon: |
E-mail: |
PR: |