Blog

sea-my21-gti-se-170-pac-db-action-5243-rgb

Awaria na jachcie - jak się zachować?

Miłośnicy rekreacyjnego pływania po akwenach śródlądowych i morzu korzystają z różnych jednostek, w zależności od swoich upodobań oraz charakteru planowanego rejsu. Licznych zwolenników mają szybkie i niezwykle sprawne łodzie motorowe, które mogą osiągać znaczne prędkości oraz dawać wiele przyjemności zdeklarowanym motorowodniakom. Alternatywą są rejsy jachtami, które nierzadko są znacznie dłuższe, a ich trasy przebiegają w dużej odległości od linii brzegowej. Poważnym problemem w takich warunkach może się okazać każda poważniejsza awaria. Przekonajmy się, jak należy się wówczas zachować.

 

Jakie awarie mogą zdarzyć się na jachcie?

Awarie przydarzające się na morzu czy jeziorze są nie tylko kłopotliwe, ale nierzadko również niebezpieczne, w zależności od tego, jakich elementów jednostki dotyczą. Najpoważniejsze z nich to sytuacje, w których zagrożona jest pływalność jednostki i pojawia się realne ryzyko jej zatonięcia. Równie groźne okażą się uszkodzenia ograniczające lub eliminujące zdolność manewrowania, w tym choćby utrata steru. Niepokojące są defekty sprzętu nawigacyjnego, ponieważ wpływają one na zdolność do określania swojej pozycji – nawet przy dłuższych rejsach prowadzenie nawigacji zliczeniowej nie jest już standardem z racji dostępności taniej i efektywnej elektroniki. Powodem do obaw będą też uszkodzenia urządzeń do radiokomunikacji czy niemożność zasilenia sprzętu, w tym świateł pozycyjnych.

 

Co można zrobić w razie awarii?

Sposób postępowania w razie wystąpienia awarii zależy od jej charakteru i panujących warunków atmosferycznych oraz pozycji jachtu. W skrajnych przypadkach potrzebne może być skorzystanie ze sprzętu ratunkowego i opuszczenie jednostki, która straciła pływalność lub dryfuje. Częściej w grę wchodzi wezwanie pomocy za pomocą radia lub wystrzeliwanych rac. Z większością drobnych usterek można jednak zwykle poradzić sobie we własnym zakresie dzięki odpowiedniemu doświadczeniu oraz dobremu wyposażeniu.

Dziewięć Włók 33A

83-021 Pruszcz Gdański

Telefon:

58 302 02 25

E-mail:

taurus@taurus.gda.pl

PR:

pr@taurus.gda.pl

GMBGMBGMBKATALOG