Blog

sea-my21-gti-se-170-pac-db-action-5243-rgb

Co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia łodzi motorowej?

Pływanie łodzią motorową dla jej właściciela powinno być czystą przyjemnością, a nie obozem przetrwania. Musi on czuć się na swojej jednostce pewnie wiedzieć, że podczas przemierzania akwenów niczego mu nie zabraknie. Jeśli chodzi polskie prawo, wśród obowiązkowego wyposażenia łodzi znajdują się przede wszystkim akcesoria zapewniające wodniakom bezpieczeństwo. Co do nich należy?

Wyposażenie obowiązkowe łodzi pływającej po wodach śródlądowych

Jak łatwo się domyśleć, do obowiązkowego wyposażenia należą przede wszystkim pasy lub kamizelki ratunkowe. Powinno być ich tyle, ile osób na pokładzie. Na łodzi musi znaleźć się również koło ratunkowe z nietonącą liną o średnicy 8-11 mm i długości 30 m oraz gaśnica proszkowa 2 kg. Należy dokładnie sprawdzić przepisy – im większa jest łódź i im większą ma moc silnika, tym więcej gaśnic i kół ratunkowych trzeba ją wyposażyć. Obowiązkowe wyposażenie łodzi motorowej to też odbijacze w liczbie odpowiedniej do jej długościapteczka pierwszej pomocy oraz bosak. Obecność wyposażenia może sprawdzić Policja Wodna. Jeśli czegoś zabraknie, właścicielowi jednostki może grozić mandat.

Wyposażenie dodatkowe

 

Poza obowiązkowym wyposażeniem łodzie motorowe często doposaża się w akcesoria ułatwiające sterowanie czy umożliwiające holowanie. Do tych pierwszych zaliczamy przede wszystkim trymklapy, kierownice i koła sterowe oraz całe układy sterowania. Jeśli chodzi o możliwości holownicze, na łodziach montuje się specjalne wieże, dzięki którym motorówka sprawdzi się przy sportach wodnych. Łódź można wyposażyć w dodatkowe oświetlenie kajut, dzięki czemu wygodnie korzysta się z nich po zmroku lub przy niesprzyjającej pogodzie. Oczywiście przed wypłynięciem z portu na łodzi powinny znaleźć się też sprawna butla gazowa, układ do wody pitnej i naładowane akumulatory. Możliwości doposażenia jednostki jest wiele. Dobór akcesoriów zależy od zazwyczaj od wymagań i przyzwyczajeń właściciela danej łodzi.

Dziewięć Włók 33A

83-021 Pruszcz Gdański

Telefon:

58 302 02 25

E-mail:

taurus@taurus.gda.pl

PR:

pr@taurus.gda.pl

GMBGMBGMBKATALOG