Blog

sea-my21-gti-se-170-pac-db-action-5243-rgb

Czy jazda na skuterze wodnym wymaga uprawnień?

Do prowadzenia niektórych jednostek pływających potrzebne są specjalne uprawnienia. Do tej grupy należą również skutery wodne i motorówki. Aby móc legalnie się nimi poruszać po wodzie, niezbędny jest patent sternika motorowodnego.

Do jego uzyskania wymagany jest odpowiedni wiek (ukończone 14 lat) oraz zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Do egzaminu najlepiej przygotowują profesjonalne, kilkudniowe kursy zakończone egzaminem.

Skuter wodny: co warto wiedzieć?

Skuterami wodnymi nazywamy małe statki o napędzie mechanicznym, Mimo stosunkowo niewielkiej masy skutery mogą szybko pływać. Dostępne są skutery 1-, 2- oraz 3-osobowe. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem obowiązek posiadania patentu sternika motorowodnego dotyczy prowadzenia maszyn o mocy silnika powyżej 10 kW (ok. 13KM).    

Patent sternika motorowodnego

Zakres uprawnień patentu sternika motorowodnego obejmuje:

Zakończony egzaminem kurs na sternika motorowodnego obejmuje takie zagadnienia, jak: manewrowanie łodzią, budowa łodzi, zasady działania instalacji na motorówce, locja śródlądowa i znaki żeglugowe, przepisy związane z bezpiecznym poruszaniem się po wodzie, oświetlenie statków i sygnały dźwiękowe, podstawy ratownictwa, kwestie związane z meteorologią. Przy zapisywaniu na kurs warto pamiętać, że dodatkowo zapłacimy za egzamin i wydanie patentu (ceny dla osób jeszcze uczących się są zwykle niższe). Dobre kursy na sternika prowadzone są przez doświadczonych instruktorów, obejmują one też zajęcia praktyczne odbywające się na łodzi. Szkolenia organizowane są przez ośrodki w różnych miastach, osoby chcące zyskać uprawnienia do jazdy na skuterze wodnym nie powinny mieć żadnych problemów z zapisaniem się na taki kurs oraz z dostępnością terminów.

Dziewięć Włók 33A

83-021 Pruszcz Gdański

Telefon:

58 302 02 25

E-mail:

taurus@taurus.gda.pl

PR:

pr@taurus.gda.pl

GMBGMBGMBKATALOG