Blog

sea-my21-gti-se-170-pac-db-action-5243-rgb

Czy łódź motorową trzeba rejestrować?

Pływanie łodzią motorową to wielka przyjemność, relaks i spora dawka wrażeń. Nie dziwi więc to, że rzesze miłośników uprawiania tego typu rekreacji rosną. Szczególnie, że do prowadzenia małych jednostek nie potrzebne są żadne uprawnienia. To sprawia, że niemal każdy może spróbować swoich sił i przekonać się, czy pływanie łodzią z silnikiem spalinowym jest dla niego atrakcyjną formą spędzania czasu.

Jakie uprawnienia się potrzebne do prowadzenia łodzi motorowej?

Jak wcześniej wspomniano, bez uprawnień można prowadzić małe łodzie motorowe. Konkretnie chodzi o jednostki, o mocy silnika poniżej 10 kW, ale także te o mocy 75kW, o długości kadłuba do 13 metrów, pod warunkiem, że mogą osiągać prędkość maksymalną do 15 km/h. Do prowadzenia wszystkich innych łodzi motorowych konieczne jest uzyskanie patentu. Do jego wydania uprawniony jest Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

Kiedy konieczna jest rejestracja łodzi motorowej?

Zakup łodzi motorowej to zawsze wielkie wydarzenie i ogromna frajda. Zanim jednak zaczniemy korzystać z przyjemności, jaką daje pływanie, trzeba dopełnić formalności. Może się bowiem okazać, że łódź podlega obowiązkowi rejestracji w Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego. Ustawa o żegludze śródlądowej zobowiązuje właścicieli łodzi motorowych o długości kadłuba powyżej 12m, lub o mocy silnika wyższej niż 15 kW, do dokonania wpisu rejestracyjnego. Dotyczy to jednostek przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji. Wszystkich innych łodzi, o mniejszej długości lub niższej mocy silnika nie trzeba rejestrować, ale można to zrobić, jeśli tego chcemy. Na dokonanie formalności mamy 30 dni od momentu kupna jednostki, jej wybudowania lub przybycia zza granicy. Wniosek, wraz z kompletem dokumentów można złożyć osobiście lub wysłać pocztą, co ułatwia przebieg całej procedury.

 

Choć załatwianie formalności jest najmniej przyjemnym etapem związanym z zakupem łodzi, to z pewnością można stwierdzić, że gra jest warta świeczki, bo posiadanie łodzi motorowej rekompensuje wszelkie niedogodności. 

Dziewięć Włók 33A

83-021 Pruszcz Gdański

Telefon:

58 302 02 25

E-mail:

taurus@taurus.gda.pl

PR:

pr@taurus.gda.pl

GMBGMBGMBKATALOG