Blog

sea-my21-gti-se-170-pac-db-action-5243-rgb

Przygotowanie jachtu do sezonu - od czego zacząć?

Prawdopodobnie niewielu jest ludzi, którzy nie cieszyliby się z nadejścia wiosny. Wyższymi temperaturami i dłuższym dniem cieszą się zwłaszcza wodniacy, dla których pora ta oznacza przygotowywanie jachtów do zwodowania. O czym należy pamiętać?

  1. Przyjrzyj się kadłubowi

Przygotowania do sezonu rozpocznij od dokładnego umycia dna, burt i pokładu. Krytycznym okiem oceniaj wszelkie uszkodzenia, a zwłaszcza nieszczelności luków, iluminatorów, przepustów w kadłubie. Jeśli zauważysz nieszczelności, zwłaszcza pod linią wodną, zleć ich naprawę, zanim łódź trafi do wody.

  1. Wywietrz/ogrzej wnętrze

Solidnie wywietrz wszystkie zakamarki, a jeśli masz taką możliwość, dogrzej wnętrze grzejnikiem. Pozbędziesz się zatęchłego powietrza, ale też nadmiaru wilgoci i ryzyka pleśni.

  1. Usuń luzy na okuciach i mocowaniach

Posprawdzaj wszystkie elementy okucia i wszelkie mocowania. Jeśli wyczujesz gdzieś luzy, rozbierz dany element, wyczyść go, oceń jego stan i używając uszczelniacza – zamontuj solidnie na nowo.

  1. Sprawdź instalację elektryczną, wodną i paliwową

Przy przedsezonowym przeglądzie jachtu uruchom wszystkie urządzenia elektryczne, jakie masz – światła, instrumenty nawigacyjne itp. Upewnij się, że działają bez zarzutu. Przepłucz instalację wody pitnej, a najlepiej przeprowadź jej dezynfekcję. Wymień filtry w instalacji paliwowej i upewnij się, że nie ma w niej żadnych wycieków.

  1. Upewnij się, że system chłodzenia silnika działa poprawnie.

Oczyść pompę wody zaburtowej i wymień w niej wirnik. Sprawdź, czy dobrze działa termostat.

  1. Sprawdź stan lin i żagli

Uzupełnij braki, dokonaj odpowiednich napraw.

  1. Dokładnie usuń naloty na burtach i pomaluj dno farbą antyporostową

Dzięki temu łódź zachowa idealny wygląd na dłużej.

  1. Posprzątaj wnętrze jachtu i uzupełnij jego wyposażenie

 

Pozbądź się kurzu i brudu ze środka. Zadbaj o pełne wyposażenie jachtu. Jeśli na zimę zabierałeś z niego materace, pościel i inne rzeczy, które mogły zawilgnąć, przywieź je z powrotem.

Dziewięć Włók 33A

83-021 Pruszcz Gdański

Telefon:

58 302 02 25

E-mail:

taurus@taurus.gda.pl

PR:

pr@taurus.gda.pl

GMBGMBGMBKATALOG