Blog

sea-my21-gti-se-170-pac-db-action-5243-rgb

Stabilizatory żyroskopowe na łodziach motorowych

Ci z Państwa, którym zdarzyło się częściej pływać jachtem, mogli spotkać się z nazwą: stabilizator żyroskopowy. Jest to element wyposażenia łodzi służący do jej stabilizacji – jak sama nazwa wskazuje, stabilizator redukuje kołysanie statku. Jego zastosowanie poprawia wydatnie bezpieczeństwo i komfort poruszania się jednostką pływającą.

Jak działa stabilizator na łodzi?

Działanie stabilizatora żyroskopowego wykorzystuje właściwości symetryczne ciał wirujących, które się wychylają dookoła swojej osi. Wprawiony w wirowanie żyroskop przeciwdziała przechylaniu łodzi – zarówno tych będących w ruchu na wodzie, jak i jednostek zakotwiczonych. Żadne elementy stabilizatora na łodzi nie wystają pod wodą na zewnątrz kadłuba statku, co niewątpliwie jest jego zaletą w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami technicznymi o podobnym działaniu. Stabilizator żyroskopowy nie zużywa wiele energii elektrycznej, łatwo go zamontować, do tego nie wymaga szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Dzięki dostępności na rynku różnych modeli stabilizatorów bez problemu można dobrać taki, którego wielkość będzie odpowiadała nośności danej łodzi. Jeśli jednostka pływająca jest duża, warto rozważyć zakup i montaż na niej kilku dobrych stabilizatorów.

Czy warto kupić żyroskop?

Zdecydowanie tak. O ile żaglówki mają zapewniony odpowiedni poziom stabilizacji dzięki żaglom oraz płetwie kilowej i mieczowej, łódź motorowa takich zabezpieczeń nie ma, więc pływając nią, jesteśmy narażeni na mało komfortowe kołysanie. Dotyczy to również jachtów pasażerskich i wycieczkowych. Żegluga z wykorzystaniem stabilizatorów żyroskopowych jest po prostu wygodniejsza i bezpieczniejsza. Wśród innych rozwiązań zmniejszających kołysanie spotykanych dziś na łodziach są również m.in. aktywne zbiorniki stabilizujące oraz stabilizatory płetwowe.

Gdzie kupić stabilizator do łodzi?

Stabilizator żyroskopowy można zwykle nabyć u dystrybutorów łodzi motorowych, którzy oprócz samych jednostek pływających oferują także wyposażenie i akcesoria do nich.

 

Dziewięć Włók 33A

83-021 Pruszcz Gdański

Telefon:

58 302 02 25

E-mail:

taurus@taurus.gda.pl

PR:

pr@taurus.gda.pl

GMBGMBGMBKATALOG