Blog

sea-my21-gti-se-170-pac-db-action-5243-rgb

Zasady bezpieczeństwa przy jeździe na quadzie

Quady są bardzo praktycznym pojazdem, który odnajduje swoje zastosowanie zarówno w ratownictwie górskim, wojsku, jak i dziedzinach rekreacyjno-sportowych. Niezależnie czy stosujemy quada w konkretnych celach, czy jedynie dla zabawy, szczególnie ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Nieodpowiedzialna jazda może skończyć się poważnymi urazami, a nawet śmiercią kierowcy czy pasażera. W związku z tym, warto mieć świadomość, na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z pojazdu - proste zasady mogą znacznie zminimalizować ryzyko.

Przygotowanie do jazdy

Do najważniejszych elementów w ramach przygotowań jest założenie kasku. Mimo iż quady są czterokołowcami, to jednak nie są tak stabilne, jakby się mogło wydawać. W rzeczywistości przy nierównym terenie nietrudno o wywrotkę, w związku z czym istotne jest korzystanie z kasku w każdej sytuacji. Kierowcy i osoby przewożone są wręcz obowiązane do używania kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy quad jest fabrycznie wyposażony w zamknięte nadwozie i pasy bezpieczeństwa. Oprócz kasku należy zadbać o pozostałą część ubioru i akcesoriów, w tym odpowiednie rękawiczki, wysokie buty czy m.in. dodatkowe ochraniacze na kolana i łokcie.

Inną istotną zasadą jest prawidłowa postawa ciała podczas jazdy. Osoba prowadząca powinna mocno trzymać kierownicę i jechać w pozycji stojącej z lekko ugiętymi łokciami i kolanami. Co więcej, należy zapanować nad balansem ciała. Taka postawa wpływa lepiej na amortyzację i kontrolę pojazdu.

Sprawność quada i wymogi prawne

Jedną kwestią jest przygotowanie do jazdy, natomiast drugą sprawność pojazdu. Niezwykle istotne jest to, aby zadbać o dobry stan techniczny quada. W tym celu należy korzystać z usług serwisowych, które obejmują regularny przegląd. W przypadku pojazdu o złym stanie, gdzie jest on wręcz niezdolny do dalszego użytkowania, warto rozważyć zakup nowego quada.

Na koniec warto podkreślić, że quad nie nadaje się do wszystkich rodzajów dróg. Dla zachowania bezpieczeństwa quady mają zakaz poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych.

Dziewięć Włók 33A

83-021 Pruszcz Gdański

Telefon:

58 302 02 25

E-mail:

taurus@taurus.gda.pl

PR:

pr@taurus.gda.pl

GMBGMBGMBKATALOG